Aktuality

 • První Motýlí půlhodinka je tady!
  Zapojte se do prvního celostátního sčítání denních motýlů! Stačí vybrat nejhezčí den v rozmezí od 3. do 9. června a vyběhnout na louku, zahradu, do parku nebo na procházku. Jak přesně na to, se dozvíte na stránkách Skupiny Jaro.
 • 44. ročník tradičního kosení bude!
  Pozemkový spolek Kosenka pro přírodu, krajinu a památky Valašskoklobucka Vás zve na již 44. ročník kosení bělokarpatských luk a školu ochrany přírody, krajiny a člověka. Přijďte na několik dní zapomenout na civilizaci a užít si přírody naplno. Pozemkový spolek navíc slibuje: Přijeďte zdraví, zdravější odjedete! Akce se koná od 29. 6. do 6. 7. a od 7. 7. do 14. 7. Přijet můžete v podstatě kdykoliv, pořadatelé však ocení, pokud svou účast předem oznámíte na email: kosenka@kosenka.cz, nebo telefonicky na číslo: 736777144. Více informací najdete v pozvánce.
 • Tradiční brigáda Na Plachtě
  Přidejte se tuto sobotu k Velkojaroměřskému pozemkovému spolku při práci na jedné z jejich lokalit. Jedná se o již tradiční brigádu, která se koná na lokalitě Na Plachtě. Práce bude odměněna zoologicko-botanickou exkurzí, kávou a opékáním buřtů. Buřty a káva jsou zajištěny. Vlastní nářadí je vítáno, ale není nutností. Více informací se dočtete ve facebookovém příspěvku.
 • Aukce obrázků pro Skřivánek
  Už jen do úterý 2. 4. běží na facebooku Českého svazu ochránců přírody aukce obrázků z dětské výtvarné soutěže, uspořádané pro podporu Skřivánku. Čas aukce už je za půlkou! Částky pod obrázky stoupají a my jsme tak čím dál blíže k záchraně této cenné lokality. Pojďme společně udělat druhou polovinu aukce ještě úspěšnější a ukázat našim mladým umělcům, že jejich práce má skutečný význam. Za každou přihozenou minci vám budeme vděční. O lokalitě Na Skřivánku nic nevíte? Podívejte se na její webovky!
 • Aukce kravat na pomoc Skřivánku
  Vydražte si originální, ručně malovanou kravatu a přispějte tak k výkupu lokality Na Skřivánku. Aukce běží poslední 3 dny! Podpořte dobrou věc a získejte umělecké dílo, které oživí vaši garderobu a pomůže naší přírodě! Zapojit se můžete na facebooku Českého svazu ochránců přírody do 10. března.
 • Šumavský pozemkový spolek hledá kolegu či kolegyni
  Baví Tě ochranářská práce v terénu? Nemáš to na Šumavu a její podhůří daleko? Staň se novým kolegou Šumavského pozemkového spolku! Náplní pozice je realizace projektu regionální směsi bylin a travin pro region Šumavy a jejího podhůří a doplňkově také terénní práce při údržbě chráněných a přírodovědně cenných území. Čas na poslání přihlášky a životopisu máte do 1. března 2024. Více informací o pozici.
 • Volné místo v týmu pozemkového spolku Huslík
  Chcete pracovat v příjemném kolektivu a dělat práci, která má smysl? Pozemkový spolek Huslík hledá nového kolegu či kolegyni do svého týmu. Konkrétně na pozici ekonoma/ekonomky a zároveň projektového manažera/manažerky. V případě zájmu posílejte svůj životopis a motivační dopis na email stanice.huslik@seznam.cz. Více informací o pracovní pozici najdete na facebooku pozemkového spolku Huslík.
 • Mladí výtvarníci na pomoc Skřivánku
  Český svaz ochránců přírody vyhlašuje výtvarnou soutěž pro děti a mládež na podporu výkupu lokality Na Skřivánku. Úkolem je vyobrazit vážku jasnoskvrnnou, zábělník bahenní, nebo sýce rousného a zaslat do konce února na adresu Českého svazu ochránců přírody. Vybraná soutěžní díla budou zpeněžena formou internetové aukce, jejíž výtěžek bude použit na záchranu lokality Na Skřivánku. Na vítěze v jednotlivých kategorií krom toho čekají zajímavé odměny. Více se dozvíte v informačním letáku. Děkujeme za jeho šíření.
 • Den mokřadů v Kynšperku nad Ohří
  Přijďte 3. 2. 2024 oslavit Světový den mokřadů s pozemkovým spolkem Kynšpersko. Můžete se těšit na sledování zimujícího ptactva, pozorování života pod vodou v zimě, výrobu krmítka či lojových koulí. Sraz je v 9:30 na ptačí pozorovatelně u Libockých mokřadů nedaleko nádraží v Kynšperku nad Ohří (50°7’26″N, 12°31’7″E). Více informací najdete na facebooku či stránkách ČSOP Kynšpersko.
 • Kozí pochody s Pražskou pastvinou
  Láká vás netradiční procházka v doprovodu kozího stáda? Přidejte se k pozemkovému spolku Pražská pastvina na jejich kozích pochodech. Čeká vás rozhodně dobrodružná trasa a její nečekané změny, pokud převezmou režii kozy. Poslední takový pochod se uskutečnil 21. 1. a další se plánuje koncem února či začátkem března. Pokud vám do března přijde daleko, navštivte spolek během komunitních dní, které se konají každou neděli od 9 do 16 hodin. Více o spolku a jeho aktivitě můžete najít na jeho stránkách nebo facebooku.
 • Výzva na podporu vzniku a rozvoje pozemkových spolků 2024
  Byla vyhlášena výzva na podporu pozemkových spolků v roce 2024. Tak jako každoročně, lze do ní podávat jak „pilotní projekty“, jejichž cílem je založení nového pozemkového spolku, tak „projekty rozvojové“, díky nimž si již akreditované pozemkové spolky mohou posílit svůj fundraising, práci s dobrovolníky, propagaci, technické zajištění pozemků, jednání s vlastníky a podobně. Text výzvy, potřebné formuláře i mnoho souvisejících informací naleznete na této stránce.
 • Den pro přírodu: Sázení v sadu na Kosíři
  Přijďte si 28. října zasázet třešně! Akce proběhne v Čelechovicích u Prostějova v sadu Pod lipami pod záštitou Pozemkového spolku Prostějovsko. Zájemci se mohou zapojit i do čištění ptačích budek. Pro všechny bude připraveno občerstvení a pamětní list. Podrobnější informace můžete nalézt zde.
 • Hledá se pasáček či pasačka!
  Chcete si odpočinout od každodenního stresu, nebo Vás prostě jen láká nová zajímavá zkušenost? Pozemkový spolek Pražská pastvina hledá někoho, kdo by jim od konce září do začátku listopadu vypomohl s hlídáním stádečka koz v Prokopském údolí. Krom pohodové práce se můžete těšit i na finanční ohodnocení. Více se o této zajímavé příležitosti můžete dozvědět na tomto odkazu.
 • Přijďte to natřít svídě!
  Budete o víkendu 18. -20. 8. na jižní Moravě a přemýšlíte, co s volným časem? Přijďte na pomoc pozemkovému spolku Morava! Co dalšího Vás krom boje se svídu čeká a proč si zabalit i plavky, se můžete dozvědět na události.
 • Víkendy pro přírodu na Kynšpersku
  Kombinace pobytu v přírodě, vzdělávání, užitečné práce a zábavy nám zní jako skvěle strávený čas. Pokud tato kombinace zaujala i Vás, tak máte jedinečnou možnost se zapojit do akcí, které nachystal Pozemkový spolek Kynšpersko. V termínech 28. – 30. 7, 25. – 27. 8. a 15. – 17. 9. se zde můžete zapojit do různých aktivit, jako je seč luk, výsadba stromů či další doprovodný program. Více informací 
 • Olzohrab 2023
  Letošní dobrovolnické víkendovky Pozemkového spolku Cieszynianka na Karvinsku jsou již v plném proudu. Stále však zbývá řada letních i podzimních termínů, kdy můžete přidat pomocnou ruku k dílu. Více informací a přihlášky
 • Martinické kosení
  Pozemkový spolek Arion Vás zve na na další ročník oblíbeného Martinického kosení. Akce se uskuteční 12. – 16. července v Martinicích u Proseče. Více informací můžete nalézt na události.
 • Kosení bělokarpatských luk a škola ochrany přírody 2023
  Pozemkový spolek Kosenka Vás srdečně zve na již 43. ročník tradičního kosení bělokarpatských luk a školu ochrany přírody 2023, a to v termínech 1. – 7. července a 8. – 15. července 2023. Více informací.
 • Vycházka na Radiměřské motýlí království
  Pozemkový spolek Arion zve na vycházku, která se koná 17. června. Více informací
 • Podpořte pozemkový spolek Arion
  Pomozte ochráncům přírody zachránit unikátní kousek krajiny na česko-moravském pomezí! Přispějte. Nadace VIA každou korunu až do výše 100 000 zdvojnásobí.  
 • Pozemkový spolek Sedmihorské mokřady
  Projekt Revitalizace Sedmihorských mokřadů zazněl na půdě Poslanecké sněmovny. Záznam a zpráva
 • Letní brigáda na Rezekvítku
  Pozemkový spolek Rezekvítek hledá brigádníky více informací
 • Pomozte s údržbou na Sedmihorských mokřadech
  2.-4. června se můžete přidat k sečení kosou Sedmihorských mokřadů. Více informací, nutná registrace.
 • Bobkobraní pozemkového spolku Arion
  V motýlím království v Radiměři proběhlo Bobkobraní více informací
 • Tradiční celostátní setkání pozemkových spolků
  14.-15. dubna proběhlo v Sedmihorkách setkání pozemkových spolků. Více informací
 • Pozemkový spolek Arion
  Přidejte se k Aprílovému bobkobraní 1.4.-2.4.2023
 • Rok konikleců
  Podrobnější informace a přehled všech akcí najdete na www.rokkoniklecu.cz.
 • Pozemkový spolek Kladensko
  Na jarní úklid zve i Pozemkový spolek Kladensko, pomozte uklidit lokalitu Libušín
 • Pozemkový spolek Kynšpersko zve na úklid
  Pomozte při úklidu blízkosti jednoho z Míst pro přírodu Více informací
 • Pozemkový spolek Rezekvítek
  Rezekvítek hledá posily pro koniklecové hlídky na Kamenném vrchu. Chcete-li pomoci ozvěte se na e-mail: vilem.jurek@rezekvitek.cz
 • Pozemkový spolek Koniklec
  Zapojení Pozemkového spolku Koniklec do projektu na obnovu druhově bohatých luk regionálním osivem. Více informací
 • Pozemkový spolek Berkut shání dobrovolníky
  Pozemkový spolek Berkut, pečující o Bečovskou botanickou zahradu shání dobrovolníky Více informací 
 • Pozemkový spolek Arion zve
  Přehled letošních akcí, pozemkového spolku Arion. Zapište si do diáře a nic nepropásněte.
 • Pozemkový spolek Sedmihorské mokřady
  Ohlédnutí za aktivitami pozemkového spolku Sedmihorské mokřady v tiskové zprávě.
 • Pozemkový spolek Fénix
  První letošní akce na Ptačím koutku (Více informací)
 • Lokalita v péči Pozemkového spolku Cieszynianka
  Entomologický průzkum lokality v Lyngu zde objevil přes 40 druhů vzácných brouků (Více informací).
 • Nový pozemkový spolek Fénix
  Nový pozemkový spolek Fénix sázel na lokalitě „Ptačí koutek“. Více informací  
 • Sedmihorské mokřady – Jak se vrací voda do krajiny?
  Pořad „Nedej se“ o Sedmihorských mokřadech. Nyní již ke shlédnutí v archivu ČT zde!  
 • Pozemkový spolek Denemark
  Lípa u pramene Svatého Vojtěcha opět roste. Více informací 
 • Sedmihorské mokřady získaly cenu veřejnosti
  V soutěži o nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu veřejnost nejvíce zaujaly Sedmihorské mokřady Více informací. 
 • Velkojaroměřský pozemkový spolek
  Velkojaroměřský pozemkový spolek pečuje i o Polabské hůry. A hledá pomocníky… ozvěte se 
 • Nové tůně na Drahanské vrchovině
  Nové tůně vybudované Pozemkovým spolkem Mokřady díky podpoře Nadačního fondu Veolia. Více v tiskové zprávě
 • Den stromů na Opičáku
  Pozemkový spolek Mokřady a louky Liberecka zve na akci na Opičáku. Více informací
 • Pozemkový spolek Kladensko
  V rámci dobrovolnické akce 72 hodin se hrábí chopila třída z Gymnázium Kladno, za 2 hodiny zvládla skvěle uklidit val i kus louky na Hradišti.
 • Nové tůně na Drahanské vrchovině
  Za podpory Nadačního fondu Veolia byl realizován další pozemkospolkový mokřadní projekt – soustava tůní v údolí Hloučely. Více v tiskové zprávě: https://pozemkovespolky.cz/wp-content/uploads/2022/10/tz_tune_sec.pdf
 • Místo pro přírodu v péči Velkojaroměřského pozemkového spolku 
  Na Horkách letos vykvetlo přes sto hořečků. Je to několikanásobně více, než v předešlých letech. Více v tiskové zprávě
 • Údržba na Sedmihorských mokřadech
  Do údržby Sedmihorských mokřadů se zapojila Waldorfská škola v Semilech a v rámci Patronátů pro přírodu jičínští skauti. Více informací
 • Pozemkový spolek Salamandr
  Dobrovolnická akce na mokřadu pod Juráškou v údolí Kněhyně. Více informací
 • Pozemkový spolek Sedmihorské mokřady
  Do 15.10. můžete hlasovat pro Sedmihorské mokřady v soutěži Adapterra Awards. Více informací 
 • Dobrovolnická akce pozemkového spolku Salamandr
  16. září přijeli na Radhošť dobrovolníci z Pivovaru Radegast. Více informací 
 • Dobrovolníci na Pražské pastvině
  Další dobrovolnická akce, tentokrát z pražské pastviny. Více informací
 • Reportáž z činnosti pozemkového spolku Arion
  Zavzpomínejte na krásné jarní dny při sledování pořadu Nedej se! o Radiměřském motýlím království. Odkaz na reportáž 
 • Pozemkový spolek Arion
  Prohlédněte si pár fotek z Radiměřského Hrabošení. Příspěvek Radiměřské Hrabošení   
 • Pozemkový spolek Koniklec
  Projekt „Realizace opatření ke zlepšení stavu biotopů druhů z Červených seznamů v oblasti středního Pojihlaví“ jede na plno. Více informací
 • Článek o revitalizaci Sedmihorských mokřadů v časopise „Ochrana přírody“
  V časopise „Ochrana přírody“ Agentury ochrany přírody a krajiny ČR vyšel shrnující článek o revitalizaci Sedmihorských mokřadů. Přečíst si článek 
 • Budování nových tůní V Lyngu
  Pozemkový spolek Cieszynianka připravuje projekt na vybudování tří tůní na lokalitě V Lyngu Více informací 
 • Velkojaroměřský pozemkový spolek – nové tůně plné vážek
  Na bývalém odkališti na Broumovsku, vznikla soustava tůní. Ty se staly během několika měsíců domovem mnoha vážek i dalších živočichů. Více informací v tiskové zprávě    
 • Pozemkový spolek Sedmihorské mokřady – první odchované mládě jeřába popelavého
  Ornitologickým úspěchem letošní sezóny i projektu revitalizace Sedmihorských mokřadů je první zahnízdění krásných a vzácných jeřábů popelavých! Více informací 
 • Sedmihorské mokřady bojují o Adapterra Awards
  Pozemkový spolek Sedmihorské mokřady můžete podpořit do 15.10.2022. Hlasujte pro „Revitalizaci Sedmihorských mokřadů“. 
 • Brigáda v Motýlím království
  Pozemkový spolek Arion pořádá Radiměřské hrabošení II. Přijďte se 15.9- 18.9 rozloučit s letní ochranářskou sezónou do Radiměře. Více informací 
 • 50. Místo pro přírodu
  ČSOP vykoupil lokalitu vzácné ladoňky karpatské. Je to již 50. Místo pro přírodu. Více informací v tiskové zprávě.
 • Kosení pro cikádu
  Pozemkový spolek Morava zve na víkend strávený letní péčí o starý ovocný sad mezi vinohrady. Více informací
 • Martinické kosení
  Přidejte se k pozemkovému spolku Arion na desáté Martinické kosení v krásné přírodě Žďárských vrchů. Více informací